"Dik Duran" Lider Kazanır        İnsanlar bir yere dahil olma,bir aidiyet hissine ihtiyaç duyar. İnsanlar olarak taşıdığımız temel ihtiyaçlar arasında kabul görme güdüsü ilk sırada yer almaktadır. Öyle ki bazen bir grupta kendimize karşı yapılan haksız ve olumsuz davranışlara rağmen farklı bir gruba karşı bulunduğumuz grubu tercih edebiliyoruz. Bu noktada baktığımızda ise gerçek bir liderin aslında bu durumu kendi lehine dönüştürmesi önemlidir.

        Lider olarak organizasyon yapısında anahtar grupların parçası olmak ve onlara ilham veren bir üyesiymiş gibi yer almak oldukça akıllıca olacaktır. Bu durumda olan liderler ise öncesinde bulunduğu yüksek dağlardan inip mevcut haldeki çalışanların bakış açısıyla bakarak anlamaya başlayacaktır. Bu nedenle liderlerin, bilinçli ve sürekli olarak kendilerini yol gösterdikleri insanların yerine koymaya çalışması gerekli.

     Bu durumda olan liderler ise güçlü olduğunu bir şekilde çalışanlara göstermesi gerekecektir. İşine hakim olmak ve kendine güven duymak, kendinizle bağ kurmak anlamına geliyor. Kendimizle bağ kurduğumuzda da başkalarıyla da çok kolay kuracağızdır. Kendisiyle bağ kuran liderler ise bir otorite anlayışına göre hareket edecek ve bu durumda da bir vücut şekli alacaktır. Bunlardan en temel şekli ise “dik duruş”.

   Bende yıllarca dansla uğraştığımdan “postur” dediğimiz vücut şeklinin ne denli önemli olduğunun bilincindeyim. Olabildiğince dik ve geniş yer alan vücut görüntüsü, sanki bulunduğunuz alanın tek hakimi siz edasını işlemektedir. Bu da hem seyirciye hem de konuşma sırasında karşı tarafa sizin etkin özellikleriniz olduğu algısı yaratmaktadır. Bu durum diğer yandan hayranlık ve dolaylı bir sevgi yarattığını da söyleyebilirim. 


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s