Geleceğin Turizmi,Turizmin Geleceği

     

       29 Kasım tarihinde yapılan 3. Uluslararası Resort Turizm Kongresindeydim ve konuşmacıların satır aralarında bahsettikleri oldukça önemliydi. 


Gerhard Schröder – 1998-2005 Almanya Başbakanı : Türkiye geçtiğimiz yıllarda ekonomik bir patlama yapmıştır. Türkiye AB ‘deki bazı ülkelerden çok daha iyidir. Türkiye’ de iyi eğitimli bir nüfus var.Biz AB’yi o kadar iyi yönetebilelim ki Türkiye gibi ülkeleri dahil edebilmeli. Bu istikrar getirecektir.Türkiye Yeni Osmanlı anlayışı olduğu için AB oyalama politikası mevcut.


Armin Vielhaber Hon – Alman Turizm Araştırma Merkezi Onursal Başkanı: Offline bilgi kaynakları halen önemi devam etmekte. Offline bilgi kaynakları halen daha güvenli.Türkiye gelen Almanların % 85 online kaynakları kullanıyor.Turizmi turizm yapan yerel insanlarla temas halinde olması gerekli.Yerel halkla temas için eğitimli tur operatörleri gerekli.

Dietman Gunz – FTI CEO’su : 1milyon seyahat paketimizi TV üzerinden yapmayı hedefledik. Avrupa’da daha az Türkiye’de daha çok çalışmayı amaçlamaktayız. 12 ay istihdam sağlayan organizasyonlar kalitelerini göstermektedir. 12 ayı güneşi olan ülkelerle rekabet ediyorsunuz. Bunun için aynı nitelikte performansı elde tutmak gerekir. Kış sezonunu geliştirmek için sadece otel yada tur operatörlerine yük bindirilmemeli.

Mile Janakieski – Makedonya Ulaşım ve İletişim Bakanı : Biz şirket kurulması için bürokrasiyi ortadan kaldırdık. Turizmi geliştirmek için bir bütçe ayrıldı. Spa turizme termal kaynaklarımız olduğunu için önem veriyoruz. Ülkemize gelen turistlere ve yatırımcılara destek sağlamaktayız.Gelip yatırım yapmak için size fırsat sunuyoruz.Çalışanlar için 10 yıl vergi muafiyeti ve istihdam desteği veriyoruz. Aldığınız arazi için vergi vermiyorsunuz.

    Genel kongrenin özetine baktığımda şu örneklendirme aklıma geldi, “Un var,şeker var neden helva yap(a)mıyoruz ?” . Hep sorunlardan bahsediliyor ve bunlara paralel çözümlerde sunuluyor, fakat ortada sonuç verecek uygulamalar gözükmemekte. Umarım ilerleyen dönemlerde eli taşın altına koyanlar ağırlıkta olur. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s