Meslek = Kariyer, Mi Acaba ?

    
     Son zamanlarda dilimize dolanan ve her durumda telaffuz ettiğimiz “Kariyer” artık bizim için çoğu değerden önde gelir oldu. 
         Kariyer kavramı bazılarına göre doğumdan ölüme kadar yaşadığımız dönem, bazılarına göre ise evlilikle başlayan bir olgu 🙂 Baktığımızda kelime anlamı kişiden kişiye değişkenlik gösterirken meslek ve kariyer uzmanı olarak düşünebileceğimiz Spencer Niles’e göre ” Kariyer,bir ömür boyu yaşanan olaylar dizisi, bireyin meslek ve diğer yaşam rollerinin birbirini etkilemesi ve izlemesi sonucu oluşan genel örüntü ve gelişim çizgisinde,özellikle iş ve mesleğe ilişkin rollerde ilerleme,duraklama ve gerilemeleri de içeren bir süreçtir.”
        Peki “Meslek” ile kariyer kavramını aynı yere oturtabilir miyiz? Bu iki kavramın aslında çokça birbirine karıştırıldığını görmekteyim ve insanların artık kariyeri sadece meslek olarak algılaması gibi bir yanılgı da cabası. 
      Kariyer, yaşam boyu devam eden bir süreçtir, bir meslek seçmekle veya mesleğe girmekle tamamlanmaz. Kariyer,seçimlerimizin ötesinde bizim sorumlulukla yarattığımız ve biçimlendirdiğimiz bir süreçtir. Biz onu sürdürürsek, çaba harcarsak oluşturabiliriz. Meslek ve kariyer arasındaki paradigmayı anlayan ve dünyada değişimleri izleyenler tarafından 1913’te Amerika’da kurulan Ulusal Mesleki Rehberlik Derneği, 1985’te Ulusal Kariyer Gelişim Derneği olarak ismini değiştirmiştir. Ama ülke olarak daha halen meslek rehberliğinde kaldık sanırım. 
          Diğer yazımda Mesleki Rehberlik ile Kariyer Danışmalığı arasındaki farkları hakkında durmayı düşünüyorum, kariyerimde herhangi bir değişiklik olmazsa 😉 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s