Geleceğin İlginç Meslekleri

        Sosyal ve iktisadi trendlerin incelenmesi konusunda uzmanlaşmış bir gelecek bilimci olan Prof. Dr.David Passig’e göre artık önümüzdeki günlerde meslek kollarında önemli değişimler olacak. Bu süreçte bazı meslek gruplarından yer alan  arkadaşlarımıza da söylememiz gerekirse artık bulundukları meslek kolları yok olacak.

       Passig’e göre geleceğin meslekleri için geliştirmeyi veya gelecek vadeden endüstrilere yatırım yapmayı düşünenler aşağıdaki mesleklere dikkat etmeli.

Biyoenformasyoncu (Bioinformationist): İnsanlığın gittikçe daha fazlasını öğrendiği genetik bilgileri tanıyıp bu bilim dalıyla ilaç ürünleri ve klinik teknikleri arasında köprü kuran bilim insanı.

Jeomikrobiyolog (Geomicrobiologist) : Jeoloji,çevre bilimleri ve mikrobiyoloji alanlarından bilgileri birleştirip mikro organizmaların yeni ilaçlar yaratma ve çöp temizleme konusunda nasıl kullanabileceklerini araştıran bilim insanı.

Terapi Uzmanları (Therapy Experts) :Hastaları uygun terapiyle eşleştirmeyi bilecek uzmanlar.Tıpkı yatırım danışmanları gibi.

Hastane Danışmanı (Hospitalist) : Hastalara hastanede verilen tıbbi ve yardımcı hizmetler labirentinde yol gösterici olacak bir kamu denetçisi.

Sosyal Tanışma Ağları Analisti (Social Network Analyst) : Şirketin içindeki güç akışını inceleyip optimize etmeyi hedefler.

Basitleştirme Uzmanı (Simplicity Expert) : Teknolojiyi kullanarak süreçleri basitleştirme ve kolay ilerlemelerini sağlayan kişi.

Siber Kütüphaneci (Cybrarian) : Kütüphanecinin kitapları denetim altında tuttuğu gibi interneti denetim altında tutan kişi.

Ağ Bahçıvanı (Web Gardener) : İnternet sitelerinin bakımını yapar.

E-Posta Danışmanı (E-mail Counselor) : E-postayla iletişimin yoğun,çok hızlı ve tehlikelerle dolu olduğu iş ortamlarında çalışanlara e-posta yazma konusunda yardımcı olur.

Terbiyeci (Whisperer) : Büyük kuruluşların halkla ilişkiler departmanları için yeni bir rol. Zor,gürültücü ve ikna olmayan müşterileri ikna etmeye çalışır.

     Evet,artık çocuklarımıza veya torunlarımıza büyüğünce ne olacaksın dediğimizde “Terbiyeci” olacağım gibi bir cevap aldığımızda şaşırmayalım. Kim bilir daha neler göreceğiz …
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s