Yönetim Kurulu mu, CEO mu ?

     

         İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Murat Özgen, bir şirketin değerini artırmak için bazı tüyolar veriyor. Bunları satır başları olarak ele alırsak ;

  • Yönetim kurulu şirket yönetimlerinin getirdiği önerileri en iyi  şekilde analiz ederek anlamlı ve ilgili politika ve kararların şirket etiği,değerleri ve yasal düzenlemelere uygunluğunu kontrol etmek zorunda.
  • Yönetim kurulu şirket içerisinde daha aktif rol alarak CEO ile şeffaf bir şekilde paylaşmak ve risk yönetimi kapsamında düzenli raporlar temin etmek zorunda.
  • CEO’nun yönetim kurulu kapsının danışmanlık konusunda açık olacağını bilmesi ‘iş körlüğünü’ aşacaktır.
  • Değişik iş kollarından uzmanların (pazarlama,finans,hukuk,yönetim danışmanlığı vs.) farklı eğitim geçmişlerine sahip profesyonellerin ve hatta farklı kültürel geçmiş, yaş grubu ve cinsiyetteki insanların yönetim kurulunda yer alması konulara karşı daha farklı perspektiflerle yaklaşılabilmesini sağlıyor.
  • Yönetim kurulu başkanlığı ve CEO rollerinin farklı kişilerde toplanması, kurulun daha aktif çalışmasını sağlar.

       Fakat Türkiye’de bu sistemde bir şirketin oluşması çokta kolay gözükmemekte. Sonuç olarak mevcut yapılanmalarda yönetim kurulu başkanı ile CEO arasında çatışmaların oluşması söz konusu. Bu bağlamda da kurucu ortaklar sözlerini geçirebilecekleri ve daha az tecrübesi olan CEO ile çalışmayı tercih etmekte. Bu da güçsüz bir yönetime ve yönetim kurulu organlarına neden olmaktadır.

      Görülen o ki yönetim kurulları kendi performanslarını düzenli bir şekilde denetlemesi gerekmekte. Çünkü bu denetim, kurulu zinde ve etkin halde tutacaktır. 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s