Tecrübe Paylaşılır Mı ?

        
       Tecrübeli danışmanlarla çalışmak girişimci kültürümüzde pek yoktur. Mentor kültürü yavaş yavaş oturmaya başlasa da sektörden deneyimli kişiler bizde danışmanlık yapmazlar. Silikon Vadisi’nde ortalama %1 pay vererek  15 günde bir size 1 saatini ayıracak deneyimli danışmanlar bulmanız mümkün. Bu danışmanlarda gerçekten dört gözle tekrar görüşmeyi bekleyebileceğiniz türden kişiler olur.

       Instagram’ın kurucusu da, Steve Jobs’un eski ortağı da , Google’a şirketinin yüz milyonlarca dolara satmış bir girişimci de danışmanınız olabilir. Burada önemli nokta hem bu kişilere ulaşmanın zor olmaması hem de bu kültürün artık yerleşmiş olmasıdır. Oradaki danışmanlar mentor gibi değil,kendi çevrelerini de paylaşan,deneyimlerini aktaran, hatta bazen yatırımcılarla da tanıştıran kişiler oluyor. Bu da girişimci için danışmanlarla çalışmayı olmazsa olmaz bir konu haline getiriyor. Türkiye’de mentor ve danışman kavramları oldukça sık karıştırılan kavramlardır. Danışmanlar size yol gösterir, çevresiyle tanıştırır, kararlarınıza yardımcı olur. Mentorlar ise size hangi yoldan girmeniz gerektiğini söylemez,sadece yolları tanımlamanıza ve yolları sorgulamanıza yardımcı olur.
      Türkiye’de bu durum biraz yine futbolda “ hepimizin teknik direktör olması” ile alakalıdır. Bu durumu  kabullenmek biraz zor olsa da 15 günde bir 1 saatini verecek kişiye biz “ bize ne katabilir ki ,benden daha iyi bilemez,gecemiz gündüzümüz girişimle geçiyor…” mantığıyla yaklaşırız. Bu da girişimci ekosistemimizin tecrübe paylaşmayan, ilk defa deneyen girişimcilerden oluşmasında neden olmaktadır ki, bu da Silikon Vadisi’nde yapılmaya çalışan sürekli olarak deneyim il e beslenen girişimci kültürü ile tam zıt yönlerdir.
     Silikon Vadisi’ndeki girişimcilerin çok iyi okullardan çıkmasına rağmen tecrübe paylaşımına ve girişim konusunda da kullanıcıları daha çok söz sahibi yapması Türkiye’de zayıflık gibi görünse de değiştirmemiz gereken en önemli konuların başında gelir.

Kaynak :  Silikon Vadisi ve Girişimcilik – Serkan ÜNSAL
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s