Turizm 2023’e Kilitlendi Ama İçinde İnsan Yok

         Türkiye, 30 milyar dolara yaklaşan turizm geliriyle son yılların  yükselen pazarlarından biri oldu. World Tourism Organization UNWTO verilerine göre geçen yıl ağırladığı 36 milyon turist sayısını bu yıl 39 milyona  çıkarmayı hedefleyen Türkiye, aynı zamanda 2023 için de önemli hedefler belirledi. Bu da 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık bir ciro… Ve bu işin dinamikleri, akıllı yatırımlarla sektör desteklenmeli diye hem fikirler.  

         Türkiye, dünya pastasında turist sayısı olarak 6. sırada olmasına karşın gelir olarak yaklaşık 26 milyar dolarla 12. sırada yer almaktadır. Bakıldığında ise turist sayısı 30 milyon ile 7. sırada yer alan Almanya 38 milyar dolarla bize uzak ara önümüzden el sallıyor gibi. Peki bunun nedeni ne?
       Sorunun cevabı basit aslında “her şey dahil” sistem. Açıkçası ben bu sistemi tartışacak bilgi birikimine sahip değilim. Ama izlenimlerim şunu gösteriyor ki ortada bir yanlışlık var. Bu sistem yerine hedef koyulan rakamlara ulaşmak adına neden insan kaynağına yatırım yapılmıyor ?

        İşletmelerle görüşüldüğünde ortak düşünceleri az köfte çok ekmek, ekmeğinde içi boş. Halbuki içi dolu bir ekmek aslında oldukça doyurucu olabilir, hele bir de üzerinde ekstra malzemeler olursa. 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s