Meslek Lisesi Memleket Meselesi
         Ülkemizde bir çok alanda olduğu gibi turizm alanında da insan kaynağı sıkıntısı görülmektedir. Bunun en belirgin nedenlerinin başında, sezonluk çalışma şartları ve buna kendi hayati şartlarını entegre edemeyen bireyler olarak bakabiliriz. Sezonluk çalışma koşullarında insanlar,iş markasına güven konusunda sıkıntı yaşarken gelecek kaygısı da bunun paralelinde gelen olumsuzluklar arasındadır.
       Bu bağlamda bakıldığında ise yıllarca okullarda okuyup sonrasında neredeyse %70’inin bu sektörde çalışmadığı meslek liseli öğrenciler göze çarpmaktadır. Diğer adıyla “Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi”’de okuyan bu insan kaynağı yıllardır kanayan yaraya parmak basması gerekirken, maalesef farklı bir şekilde kanamaya, yani işsizliğe neden olmakta.
        Yaptığım araştırma doğrultusunda ülkemizde 122 adet turizm ile ilgili meslek lisesi bulunmaktadır. Bunların sınıf ve bölgesel dağılımı aşağıdaki grafiklerdeki gibidir. 
                      
              Ülke genelinde bu yıl mezun olacaklarla beraber 29.081 turizmle ilgili meslek liselerinde okuyan öğrenci bulunmaktadır. Ülke genelinde ise turizm ağırlığına oranda Marmara Bölgesi’nde yoğunluk görülmektedir. Şaşırtıcı bir veri ise en az öğrencinin Doğu Anadolu’da beklenmesinin aksine Güneydoğu Anadolu’da yer almasıdır. 
                     
               Görüldüğü üzere yaklaşık 30.000 kişilik kalifiyeli bir istihdam sağlanabilirken bu öğrenciler etkin kullanılmamaktadır. Bunların yerine oldukça tecrübesiz ve ahlaki yapılarının iş için uygunluğu tartışılacak kişilerin istihdamı görülmektedir. Doğal olarak bu eğitimli kişiler ise sektörden kopmakta ve farklı alanlarda kendilerine yer aramaktadırlar.

             Sizce bu kalifiyeli iş gücü nasıl etkin kullanılabilir ?
             
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s