"Sen Nasıl İstersen"

        Koşulsuz bir ilişki kurabilir miyiz? Asla hayır demeyen ama her zaman evet diyen bir ilişki kurabilir miyiz? İlişkiyi hayal edebileceğimiz en yüce sevgiyi ifade etmek için kullanabilir miyiz? Şu sihirli kelimeyi kullanacak kadar seviyor muyuz sevdiğimizi ? “Seni seviyorum” değil. Doğruyu söylemek gerekirse bu çok fazlaca kullanıyor. Her ilişkinin sihirli kelimesi aslında şu: “ Sen nasıl istersen”.
       
         Baktığımda ilişkilerimizde, aslında paylaşım yaşadığımız kişinin sahibi gibi davranıp onu kendimizde esir ederiz. Bu bağlamda “sen nasıl istersen” i gerçek anlamda ne kadar kullanırsak, kişiyi kendisine vermiş oluruz. Fakat baktığımda artık ne “seni seviyorum” lara ne de “iyi ki benimlesin”lere inanır olduk. Nedeni ise mutlu olmamız için gereken şeyi bize verdiklerinde bunların anlamları buzlu cam arkasında kalıyor. Temel sorunumuz ise aslında ortak payda yerine herkesin bir güç savaşında “avatar” karakterlerine bürünmelerinden. Kimse gerçek insani özelliklerini düşünmeden “Sen nasıl istersen”e biraz umarsızca bakıyor. 
      Şimdi aklınıza şu soruda gelebilir. “Ne yani bırakayım da ne isterse yapsın mı?”. Hayır ! Aslında, belirtmeye çalıştığım, aranızda güç mücadelesine gerek olmadığıdır. Baktığımda güç üzerine mücadele yoksa güç mücadelesi de yoktur. Diğerini hatalı çıkarmadan seçtiklerimiz olmayı,yapmayı ve elde etmeyi seçen,kendilerini mücadeleden ayıran ve kendi güç merkezlerine dönen iki insan karşımızda olacaktır. Ya da biraz daha kötümser bakarsak sadece biri. Ama o tek kişi bile büyük bir “Hava Bükücü” olabilir;) 
       Kişiler bu durumda davranışlarını değiştireceğine inanıyorum. Ama bunu yaparken davranışlarını kontrol ederek yaşamındaki sonuçları değiştirebildiğini görmek için özgür ve iradeli bir seçim yapacaktır. 
    
      Yukarıda yazdıklarıma istinaden; lütfen beni bilmişlik yapıyor diye suçlamayın. Aslında bakıldığında ben ne bir sosyolog ne bir psikolog ne de bu tür çevreden biriyim. Ben bildiğiniz mühendislik okumuş sonrasında  aklında “dınk” edip İKY ‘de yüksek lisansa girmiş biriyim. Sadece gözlem yapabilen ve yorumlayan biriyim bir bakıma. Yani işin özü sade bir insanım…  
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s