Neden Yetenek Yönetimi?

      Günümüz dünyasının iş gücü özelliklerinde değişiklikler olduğu muhakkak. Peki bu değişiklikleri tetikleyen nedenler nelerdir? Bu nedenlerin en başında hiç şüphe yok ki bilgi yoğunluğundaki değişmeler geliyor. Pek çok iş günümüzde bilgi yoğun bir hale gelmiş durumdadır.Bilginin ön plana çıkmasıyla emek yoğun işler arka planda kalmakta, belli başlı standartları yakalamakla Taylorist üretim sağlanabilmekteydi. Fakat günümüzdeki üretim tarzı buna izin vermemektedir.

    Çalışanların firmalar tarafından bu yeni iş ortamına hazır hale getirilmeleri gerekmektedir. İş gücünde ihtiyaç duyulan değişimi tetikleyen bir diğer faktör de teknolojide meydana gelen değişikliklerdir. Her gün büyük bir hızla ilerleyen teknolojiye ayak uydurmak zorunda kalan firmalar, alışanlarına iş hakkında verdikleri eğitimleri artın anlık bir şekilde ve her bir yeniliği içerecek şekilde vermek zorundadırlar. Örneğin bir makinenin başında çalışan bir usta bir süre önce firma tarafından teknik bir eğitime tabi tutulmuş olabilir. Fakat geçen bu süreçte aynı çalışanları tekrar eğitime tabi tutmak olanağı olmayacağından firmalar iş başında çalışanların kendilerini geliştirebilecekleri teknolojik destek sistemlerini geliştirmektedirler. Bu noktada da çalışanın yetkinlikleri ve yetenekleri devreye girmektedir. Yetenekli olmayan bir çalışanla böyle bir teknolojik değişime ayak uydurmak mümkün değildir.
        Değişimi tetikleyen bir diğer unsur da firma yapılarındaki değişikliklerdir. Firmalar artık önceki devirlerde olduğu gibi tüm süreçleri firma bünyelerinde yürütmemektedirler. Özellikle dış kaynak kullanımı ile bu süreç oldukça revaçtadır. Bunun yanında gelişen iş ortamlarının bir sonucu olarak da firmalar organizasyon yapıları değişmektedir. Bir başka ifadeyle firmalar dışa dönük ve daha az entegre hale gelmektedirler. Örneğin şebeke örgütlerle faaliyet gösteren bir firmanın çalışanlarını bu yapıya uygun yeteneklere sahip olmalıdırlar. Çalışanların yapılarındaki değişiminde altında yatan nedenlerden bir diğeri de içerisinde bulunduğumuz rekabet ortamıdır. Bu gün özellikle dış kaynak kullanımı ile firmalar temel yetkinlikleri dışındaki hemen tüm faaliyetlerini artan rekabet ortamına ayak uydurabilmek için dünyanın değişik yerlerinde ucuz hammadde, iş gücü ve ucuz girdilerle karşılama yoluna gitmektedirler. Bu durum bu tür firmaların faaliyette bulunduğu hemen tüm ülkelerdeki çalışanları zorlayıcı niteliktedir. Dolayısıyla çalışanların bu yeni ortama ayak uydurmaları da kaçınılmazdır.
  
             Son olarak çalışanların geçirdikleri değişimi anlamada bahsedeceğimiz bir unsur olarak gençlerin değişen değer yapıları gelmektedir. Özellikle post-modern dönemde ve daha sonrasında küreselleşmenin arttığı dönemde yetişen gençlerin değer yapıları değişmektedir. Bu dönemin çocukları her ürünü beğenmemekte, her şirkette çalışmamaktadır. Bir başka ifadeyle firmalar bu yetişen yeni nesil içerisinden en iyilerini kazanmak istiyorlarsa onların yeteneklerini kullanmaları ve geliştirmelerini sağlayacak yapılar haline gelmelidirler. Aksi halde en iyiler kaybedilmiş olacaktır. 
Kaynak :  Yetenek Yönetimi ve Yetenekli Personelin Bulunması ve İşe Alımı ,Metin Usta – Nihan Geniş
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s