Yeteneğiniz nerede?

     Var olan dünyada her canlının bir yeteneği vardır. Bu yeteneği kendi sınırlarında bir dönem gezinerek belirler ya da uzak diyarlarda bilinmeyeni ararken keşfeder. İnsanoğlunun en büyük özelliği ise yetenekle doğduğunu bilir ya da sonradan öğrenir. Nede olsa öğrenme yetisine sahiptir. 

      Yeteneksizliğine acımak tembellik manasındadır ve dünyamızda buna müsaade asla yoktur.  Her kuşa, böceğe var olan bir yetenek mutlaka vardır. Kendinden kat ve kat ağır şeyi taşıyan karıncanın bir yeteneği yok mu ki? Yaradan, kimseye ihtiyacından fazlasını vermez. Onun için susuz çöllerde susuzluğumuzu dindirecek amacımıza koşalım. Gözümüzden yaş akıtmadan başaracağımız ne var ki? Sizce savaşan insan hiç uykulu yaşar mı? Yetenek arayışımızı dinç tutmalıyız.
     Yürürken elimizden tutan, hata yaptığımızda uyaran, bilgiyi sunan öğreticiniz kim olursa tutun ve onunla yükselin. Bir işi yaparken öğrenmeden yapmayalım, yoksa harca un koyar oturmadan binayı yıkarız. Bir işi yapabilir olalım ki o zaman aranan olalım. Yoksa kavrulan oluruz.
     Yeteneği bulduğumuzda ise bırakıp devam etmeyelim. Sabırla bekleyip onu geliştirelim. Çünkü o bizim huyumuz, kişiliğimiz,ruhumuz olacaktır. Gelişmezse gelişmemesinden kimi suçlar hayata dair… Hedefe ulaşacaksak sabır ve sabır,yoksa dağ gibi durmak varken görünmeden saman olur,uçarız.
    Yetenek yolcuğumuzda olacaktır tereddütlerimiz. Yaşayacağız mutlulukları,hüzünleri aynı çetrefilli dünyada. Ama her daim var olan yetenek açlığı hatırına çukurdan, bataktan aşacağız. Herkes kolaylıkla sevinebilir, asıl marifet zorluklar içinde sevinmeyi bilmektedir.
  Ve son olarak içinizde var olan ışığı elinizle tutun . O ışık bizim ümidimiz olacak,onsuz yaratıcılığımız olmaz. Sizce ümidi olmayanın yeteneği bulması mümkün mü? Dönün benliğinize ve tutun var olan ışıklarınızı, ne de olsa yaradan oraya yerleştirmiş.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s