İş Yaşamında Shakespeare

   Dünyanın dört bir yanında birçok şirkette çalışan Michael J. Gelb, karşılaştığı en iyi liderlerin, Shakespeare’in her ayrıntısıyla anlattığı birey içi ve kişilerarası zeka niteliklerini sergilediklerini söyler. Bu nitelikten bazıları ise; 
     –   “Ama ben kutup yıldızı gibi oynamam yerimden, o yıldız ki bütün göklerde eşi yoktur dayatıp yerinde durmakta” diyen Julius Caesar’ı gibi ,değişim ve kriz karşısında tutarlılık göstermek.
     –    Kendimizi ve başkalarını güçlendirmek. Shakespeare’in ifadesiyle, “ Çoğu kez kendimizdedir derdimizi devası, oysa göklerde ararız hep yerde bulacaklarımızı.”
       –          Esin vermek.  O bize şunu der, “Güçlü sebepler güçlü eylemler doğurur.”
    –   Aksilikler karşısında çabuk toparlanmak. “ Gerçekten yiğit olan insan katlanır, insanoğlunun en pis soluğuna! Birer giysi sayar kötülüklerini ve giyinir de onları hiç yadırgamadan.”
      –       Zarifçe ifade edilmiş zarif bir zamanlama anlayışı. “İnsan çabaları deniz gibi yükselir bir ara,sular alır götürür o zaman bizi mutluluğa. Bir kaçırdık mı o fırsatı,ömür yolculuğu sığlıktır,terslikler içinde bocalar.”
     Büyük liderlerin bir diğer özelliği ise duyarlılık ve empatiyi,dayanıklılık ve eylem yanlılığı ile birleştirmektir. Onlar büyük toplantılarda güçlü biçimde iletişim kurabilirlerken,teke tek de çalışabilirler.
  Shakespeare’in  duygusal zeka kavramı günümüz iş dünyasında sıklıkla göz ardı edilen başarı anahtarlarındandır . Bunları yaparak bizlere örnekler sunanlar ise;
     –         Şirketler için üst düzey yönetici arayan kuruluşların başında gelen Egon Zehnder International, 500’ü aşkın kıdemli üst düzey yönetici üzerinde bir inceleme gerçekleştirdi ve “duygusal zekanın, hem geçmiş iş tecrübesinden hem de IQ  yüksekliğinden daha iyi bir başarı göstergesi olduğu” sonucuna vardı.
      –          American Express Financial Advisers, 3500’den fazla kişiyi “duygusal yeterlilik” konusunda eğitti. Eğitim görenlerin %80’den fazlası, eğitim neticesinde güçlü kişisel ve mesleki faydalar sağladıklarını bildirdiler.
     –         Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri,istihdam şeflerini öncelikle duygusal zeka düzeylerini temel alarak elemek ve seçmek yoluyla, başarı oranını üçe katladığını ve 3 milyon $’dan fazla kısa vadeli kazanç elde ettiğini gördü.
     –          L’Oreal’de, duygusal zeka düzeyi gözetilerek işe alınan satış görevlileri,geleneksel kıstaslara göre işe alınan meslektaşlarından yılda yaklaşık 100 000$ daha fazla satış yaptılar ve bu grubun ilk sene içindeki işten ayrılma oranı,geleneksel gruba göre %60’ın üstünde bir düşüklük gösterdi.
Baktığımızda insanoğlu o kadar kusursuz ve o kadar çözümsüz ki … Ama gelin görün ki bu kusursuz yaratılmışı yine kendisi yok ediyor. William Shakespeare ise Hamlet’inde şu dizeleri söylüyor.
“Nasıl bir şaheser şu insan ! Ne kadar soylu akıldan yana,melekeleri ne kadar sınırsız; endamıyla, hareketleriyle ne kadar kusursuz ve göz alıcı;davranışlarında bir melek sanki, kavrayışında neredeyse bir tanrı. En güzel yaratığı dünyanın,canlıların üstün örneği.”
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s