Başarı Mutluluk Mu ?

    
  Başarı; herkese, her şeye ve zamana göre göreceli bir kavramdır. Bugün benim için,hatta herkes için başarı olgusu tek olsa bile belki birkaç yıl içinde başarısızlıkla anılacak bir durum olacak. Diğer yandan kişiye göre ve yaşadığı topluma göre de değişkenlik gösterebilir. Bunu doğaya uyarlarsak bir hayvanın avını elinde tutmasını bile başarı olarak bakabiliriz.

    Afrika’da yaşayan binlerce insanın,bir ekmek için yaşadığı hayat mücadelesinden sonra onu elde ettiğindeki hissi, belki hiç yaşayamayacağımız için çok başarısız biriyiz. Ya da savaş bölgelerinde yaşayan milyonlarca insanın, barışı gördüklerinde elde ettikleri o duyguyu hiç bilemeyeceğimiz için de çok başarısız biriyiz. Belki de milyar dolarlık servetlerine sahipken en büyük varlığın sağlığı ve ailesi olduğunu bilmeyen kişilere göre de çok başarılıyız.
      Peki başarı diye adlaştırdığımız durum bize mutluluk mu getiriyor, yoksa aslında başarı, mutluluk mu ? Ben kendi içimde bir ayna tutsam ve sen başarılı mısın diye sorsam, “Evet” derim. Ben başarılı bir bireyim. Çünkü küçük sorunlarla içe yolculuklar yapmıyor, onları yaşanmışlıklar raflarına okuyarak koyuyor ve onlardan ders alıyorum. Çok büyük sorunlarda ise oturup dakikalarca,hatta saatlerce düşünüyor ve çıkış yolları üretebiliyorum.Yaşayan her canlıyı seviyor ve insanı özelliklerimin olmasından ötürü , yaratana karşı minnet duyuyorum. Dünyanın gerçek hakiminin içimizdeki sevgiden geçtiğini biliyor ve bunu paylaşmaktan asla çekinmiyorum. Empati yapabiliyor, karşımdaki canlının hislerini anlayabiliyorum. Özetle ben kendimi tanıyorum. İnsanın kendini tanıma başarısı da kişiyi mutlu kılan diğer olgulardan sadece birisi. Kesinlikle tam kendisi değil.
     Diğer yandan ulaşmaya çalıştığımız o mutluluğu, kurumuş bir okyanusa benzetir ve yaşadığımız anların tılsımlı etkilerini de bu okyanusa yağan yağmurlar olarak düşünebiliriz. Ne o yağmurlar diner, ne de o okyanus dolar.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s