Aşkın zamanı ?

     

    “Bu gök kubbe altında her şeyin bir mevsimi ve zamanı var. Dünyaya gelmenin zamanı var, ölmenin zamanı var ; dikmenin zamanı var ve dikileni koparmanın bir zamanı var .” der Hz. Süleyman.  Peki aşkın zamanı da var mı?

        Aşık olmak , iki farklı kişiye aynı şarkıyı bir ahenk içinde söylettirme şeklidir. Eğer başarılıysak ahenk iyi, değilsek boş tenekeden çıkan ses misalindedir. Baktığımızda evliliklerimiz de ise sanki tabldot yemek satan yere girip, beğendiklerimizi tepsimize koyuyor ve parasını ödüyoruz şeklinde. Ya da aşkları dergi ve filmlerde gördüğümüz gibi sanıyor beklentimizi bu şekilde anlamlaştırıyoruz. Ama aslında aşkın katı gerçeklerinden birinin ,zorlu sınavlardan geçtiğini göz ardı ediyoruz. Aşka bencilce yaklaşıp sürekli bir talep halinde “ O çok hoşuma gitti, bana çok iyi davranıyor. Benim zevklerime uyuyor.” der ve aslında aşkın paylaşılarak gelişeceğini anlamıyoruz. Onun yerine “elde etmeye” çalışıyoruz.  Eğer paylaşılacak şeylerin olduğuna inanıyorsak aşkın talep ettiği olgunluk ve sorumlulukları anlamışızdır.

        Aslında bakıldığında aşkın sadece bireyler arasında olduğu yanılgısı da yok değil. Kişiler işlerine de aşık olabilir. İlk insandan günümüze kadar insanlar sürekli bir çalışma halinde ,çünkü aslında yaratılış gayemiz arasında bu da var. İnsanın sevdiği işte çalışıyor olması ise ayrı bir mutluluk getirmektedir.  Ama işimizi para ve maddi beklenti içinde yaparak, aşkı yakalayacağınızı sanmayın. Misal, bugün Koç veya Sabancı ailesinden biri mi, yoksa mesleğine olan aşkı ile dilini bile bilmediği üçüncü dünya ülkesinde yardım ederek çalışan doktor mu mutludur? Dediğim gibi eğer aşk arıyorsak paylaşacağız, elde etmeye çalışmayacağız.
       Gerçek aşk her zaman dümdüz gitmez. Kime neye aşık olursak olalım,zorluklarla karşılaşacağız. Bazen istediklerimiz olmayacak , bunun için yarattığımız her şeyi kaldırıp atmayacağız. Sizce çağlar boyunca elde edilen başarılar kolay mı oldu ? Hiç sanmıyorum ! Bana göre kolaysa ,kesin bir yanılgı vardır orada.   
     Maddi ve manevi varlığımız, mutluluğumuz neyimiz varsa paylaşırsak, zorluklara rağmen elde edeceğimizin hayalini unutmadan yaşarsak, borçlu olduğumuzu düşündüğümüz ne varsa ona ödemeye hazırsak, hayatın kolay ve basit olduğu yanılgısıyla yaşamıyorsak, işte o zaman aşık olmaya hazırız sanırım.
      Eğer kendimizi yaşamaya adarsak ( lüks yaşayacağım, evim olacak ,şu olacak bu olacak diye değil) yani yaşamın kıymetini bilmeye başladığımız anda artık aşkın zamanı gelmiştir;)

Reklamlar

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Adsız dedi ki:

  Aşka dair yorumlar…
  Bu güzel şarkı geldi aklıma, yazıyı okuduğumda. İşini aşkla yapan bir grup sanatçının
  eşsiz yorumu.

  Beğen

 2. Volkan Askun dedi ki:

  Teşekkürler. Sizden ricam isminizi yazman 😉

  Beğen

 3. Adsız dedi ki:

  Volkan Bey,
  Şu yeryüzünde bizi biz yapan unsurlardan en sonuncusudur belki ismimiz, belki de ismimiz olmasa dahi biz yine biz olurduk.

  Blogunuzu ve bu yazınızı ilk kez okumamıştım, daha önce okuduğumda da bu şarkı geçmişti aklımdan. Paylaşmak şimdiye kısmetmiş. Yayınlama nezaketini gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
  Diğer paylaşımlarınız için de teşekkürler.
  Kaleminiz hiç durmasın.
  Sevgi ve saygılarımla.

  Beğen

 4. Volkan Askun dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Görüşmek dileğiyle ben de çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s